Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohrožené orgány podle měsíců v roce

23. 2. 2014

Leden  

V lednu je nejvíce ohrožen močový měchýř a to se projevuje hlavně po stránce psychické, například ztrátou nálady, sklonem k záchvatům, ale i menšími problémy při močení. Den se začíná prodložovat jen velmi pozvolně a tak nezbývá jenom se u tešovat nadějí, že se to již naklonilo k lepšímu.

Málo se ví o tom, že močový měchýř je velký kamarád s mozkem. Proto i potíže v něm (epilepsie, nádory, otoky, atd.) řešíme působením na močový měchýř.

Vrámci plošky močového měchýře na levé noze je univerzální bod P, který využíváme při různých potížích pohybového systému (Janča: První pomoc alternativní medicínou str. 19). Reflexní místo močového měchýře mačkáme na obou nohách, při velkých bolestech pouze hladíme. Dobré je kombinovat s mačkáním ledvin a slinivky.

Je možné i přímé ovlivňování močového měchýře a to asi 3 prsty (majitele těla) pod pukem vlevo asi pod uhlem 30° od osi těla. Je to vlastně C 1 bod, který je univerzálním terapeutickým bodem (Pataky: Učebnice reflexní terapie, str. 26). Mačkáme ho pomalu a plynule ve frekvenci asi 15 vteřin. Je nepostrádatelným bodem při léčbě epilepií.

Močový měchýř posilníme, když budeme užívat plody pámelníku poříčního Symphoricarpos rivularis (maximálně dvě bobulky denně po jídle) nebo tinkturu z téže byliny (ředění D5) - 3 x 10 kapek po jídle.

Mezi psychické příčiny poruch močového měchýře patří hlavně nepřiznaný psychický nátlak. Například dítě velmi náročných rodičů může trpět nočním pomočováním. Může být u nich potlačen například pocit nesvobody. Po přiznání si toho pocitu je třeba jej okamžitě přeměnit na jinou energi, například: nesvobodu přeměňuji na odvahu (zopakujeme třikrát).

Únor 

je měsíc, ve kterém nejvíce strádají ledviny. Bolesti zad, na kterých se nejvíce podepsal oslabený močový měchýř z ledna nyní doznívají a spíše se přesouvají do spodní části (křížové oblasti). Nejznámějším důsledkem dysfunkce ledvin jsou bolesti kolen z vnitřní strany. Jsou to však i potíže s močením, narušená funkce pohlavních orgánů, problémy spojeny s nedostatečným vylučováním toxických látek z těla. Právě ledviny jsou klíčovým orgánem při detoxikaci organismu. Proto v měsíci, kdy jsou přirozeně oslabeny je musíme šetřit tím, že se budeme vyhýbat škodlivému jídlu a pití (uzeniny, cukr, káva s mlékem, sladké pití, alkohol, …). Je potřebné dodržovat pitný režim, ve kterém by měla převládat voda co nejchudší na minerální látky, které by ledviny zbytečně obtěžovaly (dospělý člověk by měl vypít alespoň 1 litr vody denně, co dodržuje málokdo).

Ledviny je třeba mačkat na obou chodidlech a podle potíží se denní dávka masáží volí od 3 až do 10 minut. V případě pichlavé bolesti v reflexní plošce je třeba pouze hladit až do její odeznění. Celkovou dobu ovlivňování je lepší rozdělit na několik sezení.

Reflexní terapii je dobře doplnit pitím ledvinového čaje (Jančův ledvinový čaj):

  • Celík zlatobýl (solidago virgaurea) 3 díly
  • Přeslička rolní (equisetum arvense) 1 díl
  • Truskavec (polygonum aviculare) 1 díl
  • Vrbice bílá (polygonum lapathifolium) 1 díl
  • 3 x denně zalít jednu polévkovou lžíci směsy 1/4 l vařící vody, nechat 15 minut vyluhovat a pít vlažný asi 10 minut před jídlem.

V období využívání čaje je třeba pít hodně tekutin, mimo minerálek (Na+ musí být menší jako 100 mg/l).

Jako párový orgán odrážejí ledviny úroveň úpřimnosti ve vztazích. Každá potlačená, nepřiznaná emoce vzniklá ve vztahu s nejbližšími lidmi přiškrtí v nich tok životní energie. Pokud tento stav trvá delší dobu, dojde i k jejích poškození. Většinou ale bolest z reflexní plošky odeznívá automaticky po vyjádření stěžejní emoce.

Březen  

V březnu se budeme nejvíce soustředit na pomoc žlučníku. Jeho slabost a dysfunkce se projevuje bolestmi velkých kloubů (ramena, kyčle, kolena z vnější strany, lokty) a někdy je napaden i nervový systém. I z vlastní zkušenosti víme, že dysfunkce žlučníku představuje zvýšené riziko úrazů velkých kloubů.

Dysfunkce (záněty, kameny, ucpání, atd.) žlučníku a žlučovodů, které jsou toho příčinou, léčíme vlaštovičníkovou (chelidonium majus) tinkturou v ředění D3 - 3x15 kapek před jídlem po dobu alespoň 40 dnů.

Na pročištění žlučníku a žlučovodů existuje ďábelský, ale velmi účinný recept. V ten den se nesmí nic jíst, pouze pít čistou vodu (nejlepší destilovanou). Večer, v čase od 19.00 do 19.30 hod. se vypije 1/2 litru olivového oleje (za studena lisovaného), do kterého je přimíchána šťáva ze tří citrónů. Pak se ulehne na pravý bok, který se zahřívá termoforkami nebo pytlíčky se solí zahřátými v troubě. V této pozici je třeba vydržet jednu hodinu. Druhý den může být ještě špatně, proto se nic nejí. Velmi vhodný je klystýr. Sledujte, co z Vás vyjde. Kůra se může opakovat až za půl roku.

Při žlučníkových potížích je nutné dodržovat přísnou dietu (omezit živočišné tuky, smažená jídla, mléko). Reflexní místo žlučníku je na nártu pravé nohy mezi 4. a 5. nártní kůstkou uprostřed. POZOR! při bolesti pouze hladíme a mačkáme odpovídající místo na levém nártu. Nesmíme zapomínat na to, že nejčastější příčinou ucpání žlučovodů je stres, který způsobí uzavření ústeček (vývodu) do dvanáctníku. Proto ještě důkladně promasírujeme ref. plošku dvanáctníku na pravé šlapce a soláru plexu na obou chodidlech.

Potlačovaná zlost, hnev a agrese jsou hlavní příčiny proč žlučník onemocní. Není však vůbec nutné projevovat zmíněné emoce vůči vnějšímu světu. Tím si život můžeme ještě více zkomplikovat. Mnohem výhodnější je si je hned po přiznání transformovat na jiný druh energie, kterou pro život potřebujeme. Nejbezpečnějí je je přeměňovat na lásku. Například třikrát zopakujeme: zlost přeměňují na lásku, zlost přeměňují na lásku, zlost přeměňují na lásku.

Duben 

Možná, že z celého roku je v tomto měsíci nejtěžší období pro organismus. Slabost totiž prožívají játra, ústřední orgán látkové výměny. Slabost jater s sebou přináší zhoršení schopnosti vyrovnávat se s vnějšími vlivy, proto v tomto období propukají alergie nejrůznějšího druhu; od alergie na pyl, prach, zvířecí chlupy, až po alergii na tchýni. V játrech se ukládá energie v různých formách (cukry) a její nedostatek se projevuje jako typická jarní únava. Ve stravě je nedostatek vitálních látek (ještě není zdejší čerstvá zelenina - náhrada může být v čerstvě naklíčené pšenici, řeřiše, atd., později šťáva z kopřiv, pampeliškový salát, atd.), takže je slabší zažívací systém.

Nejdůležitější je v tomto období játra zbytečně nezatěžovat. Zátěží jsou hlavně nevhodné potraviny (mléko, mléčné výrobky, tučná jídla, smažená, alkohol, nadměrné množství cukru a sladkostí, káva s mlékem, a jiné). Často se stává, že alergikovi, který byl hodně na mléku a mléčných výrobcích, stačí tyto vynechat a do dvou týdnů se u něj ztratí všechny alergické projevy.

Také stres je příčinou toho, že nedostatečně odtéká žluč (protože křeč v bránici vyvolá i křeč v dvanáctníku, kde jsou vývody žlučovodů a ty se uzavřou), co značně játra otráví. Minulý týden jsme měly případ paní (83 let), která z tohoto důvodu až přestala chodit, protože ji nohy náhle zeslábli. Po reflexním uvolnění oblasti solaru plexu a uvolnění krční páteře, pak za pomoci prošla několik metrů.

Játrům velmi dobře dělají hořčiny: ostropestřec mariánský (1lžíčku několik minut povaříme, nebo žvýkáme zrníčka), hořec žlutý (na prášek mletý kořen se užívá 3x denně na špičku nože a hodně zapije vodou). Užívat je třeba denně 40 mg zinku a jednu kuličku vitamínu A (30 000 m.j.).

K mačkání reflexních plošek jater vždy připojíme ještě mačkání plošek ledvin, aby se zlepšil odvod toxických látek z těla.

Z psychických příčin je pro játra velmi škodlivé neúměrné hledání, neschopnost rozeznat, co je pro nás užitečné a co škodlivé. Z toho plyne jakási neuvědoměná nerozhodnost. Třikrát přeměnit nerozhodnost na rozhodnost.

Květen – SRDCE 

Pro květen má slabost srdce. Platí to jak pro fyziologickou tak i pro citovou stránku. Dysfunkce se projevuje dušností, otoky, arytmií, a podobně.

Srdce je neobyčejný sval, který jako každý sval potřebuje k svoji práci dostatek výživných látek (hlavně hořčík), dostatek kyslíku (cvičení, sport) a nerušenou inervaci (volnou krční a hrudní páteř).

Zóny srdce jsou :

  • orgánová – těsně pod základním kloubem palců na vnitřních hranách obou chodidel. Využíváme jí hlavně v reflexní diagnostice. Při velké bolesti v těchto reflexních ploškách další působení na ně omezíme pouze na jemné hlazení.
  • kauzální (příčinná) – těsně pod linií hlavních kloubů prstů levé nohy a mačká se klešťovitě, současně na nártu i šlapce. Používá se pro terapii a v kritických situacích pro první pomoc.

Léčivé bylinky na srdce jsou kozlík lékařský Valeriana officinalis, a buřina srdečník Leonurum cardiaca.

Srdce onemocní, pokud se necháme řídit pouze hlavou. Srdeční čakra se zúží a její energie - láska je nahrazována strachem, podobně jako světlo stínem. Třikrát: strach přeměňují na lásku.

Červen – TENKÉ STŘEVO 

Slabost tenkého střeva se projevuje například zažívacími problémy, bolestmi páteře, plochými nohami, plísňovitostí, kterou podporuje hlavně bílý cukr a sladkosti (plísně vaginální, nehtové, mezi prsty), atd.

Tenké střevo je vstupní bránou pro výživné látky pro organismus a tak například nedostatek vstřebaného hořčíku se projeví křečovitostí (např. v lýtkách).

Jeho horní část – dvanáctník je reflexně i vazivově (Treitzův vaz) velmi úzce propojena s bederní páteří a jakákoliv nepohoda v jednom organu se okamžitě projeví i na tom druhém. Typickým příkladem jsou bolesti v zádech po častém pití kávy s mlékem. Nebo zažívací problémy při ztuhlé bederní páteří.

Největší nepříznivý vliv má však na tenké střevo stres. Jeho přítomnost, „stažení břicha“, poznáme podle mělkého dýchání (neschopností se nadechnout do břicha). Proto základním opatřením je naučit se dýchat tak aby se břicho při nádechu zvětšilo (pohyb bránice směrem dolů).

Tenkému střevu prospívá ohleduplné stravování; nejíst pozdě večer (ideální je po 17:00 hodině už nejíst. Když se nejí už po 15:00 je to vynikající a rychlý způsob hubnutí a nemusí se člověk trápit omezováním dietami.), dělená strava, nevelké množství najednou, pestrá strava.

Z prostředků , které dobře působí na tenké střevo je vhodná hlavně kopretina řimbaba Chrysanthemum parthenium, D3 v dávkování 3x6 kapek před jídlem 1týden, pak týden přestávka a potom ještě jeden týden.

Lidi s nemocným tenkým střevem se oddávají neúměrnému analyzování a jsou k sobě příliš kritičtí. Třikrát si opakujeme: jsem jaký jsem a mám se rád.

Červenec – KREVNÍ OBĚH  

Nejvíce ohroženým systémem v tomto měsíci je krevní oběh. Potíže se mohou projevovat například změnou srdečního rytmu, tepu, ztěžknutím končetin, mravenčením v nich. To mravenčení může být i v rukách i v nohách. Příčinou je zablokovaná krční páteř (nejužší místo, kterým musejí protékat tělní tekutiny). Doporučujeme každé ráno na stolici mačkat okolí hlavního kloubu pravého palce a pak s ním vytrvale točit, až dojde k jeho uvolnění. Volný hlavní kloub pravého palce = uvolněná krční páteř.

Reflexní místa krevního oběhu představují vlastně reflexní místa všech orgánů, které můžou krevní oběh nějak ovlivňovat. Jsou to hlavně játra - krvetvorba, slezina - lymfatický systém, ledviny - oddělování vody od krve a detoxikace a nadledvinky - regulace krevního oběhu. Při vzniku otoků není vhodný dynamický sport, protože se při něm vytváří ve svalech větší množství kyselin, které ještě více zatíží lymfatický systém. Mnohem vhodnější jsou dýchací cvičení (joga, relaxace atd.).

Srpen – TĚLESNÉ TEPLO 

V první polovině srpna se potíže v tomto systému projevují zvyšováním tepla a v druhé polovině spíše jeho nedostatkem. Na udržování správné hladiny tělesného tepla mají největší vliv: játra (jejich schopnost aktivovat vitamíny, kovy, cukry,atd. a jejich neschopnost oslabením infekcemi, špatnou životosprávou) a lymfatický systém, který se stará o ekologii těla (zbavování se škodlivých látek). V tomto období je vhodné uměle dodávat ve stravě chybějící zinek (preventivní dávka 40 mg/den - nikdy ne nalačno, ale spolu s jídlem) a vitamín A (1 kuličku co je asi 30000 m.j./den - po jídle).

Vhodná je lymfatická masáž, která se zlehka provádí na vnitřních stranách končetin, směrem nahoru a vždy pravotočivě.

Září – SLEZINA A SLINIVKA 

V první polovině září je slabým orgánem slezina, to se projevuje snížením obranyschopnosti těla, malou odolností proti infekcím, nachlazením, špatným krevním obrazem a stavem bílých krvinek. Slezina se považuje za jakési lymfatické srdce a má velký vliv na všechny pochody v jeho systému.

Reflexní místo sleziny je na levém chodidle mezi čtvrtou a pátou kůstkou, hned u základních kloubů. POZOR! Při prvním mačkání nesmíme plošku předráždit, to znamená zmáčknout maximálně 10 - 20x a pak až po dvou hodinách. Je ploškou první pomoci při astmatických záchvatech.

V druhé polovině září trpí slinivka, která má na starosti obrovské království sliznic v celém těle. Proto potíže, které se v tomto období objevují, jsou v slizničních orgánech: od poruch trávení (nadýmání, látková výměna, žaludeční a dvanácterníkové vředy, zácpa) přes dýchací potíže až po poruchy v menstruaci.

Reflexní místa jsou na obou chodidlech pod skloubením první nártní kůstky a první klínové kosti.

Pro léčení obou orgánů je velmi dobrá vlaštovičníková tinktura Chelidonium majus (ředění D3) 3x15 kapek před jídlem.

Říjen – ŽALUDEK  

Žaludek je nejvíce ohroženým orgánem října. Žaludeční potíže bývají většinou následkem problémů slinivky, jater, žlučníku i dvanácterníku. V samotném žaludku to můžou být vředy -projevují se bolestmi v levé části hrudníku (často považovány za bolesti bolesti), potížemi těsně po jídle, tlaky v horní části břicha a podobně.

Na žaludeční a dvanácterníkové vředy doporučuje pan Janča následující recept: bílé zelí z hlávek o minimální hmotnosti 1 kg se nakrouhá, dá do mixéru a rozmixuje. Šťáva se vytlačí a dá do chladničky na max. teplotu 5°C. Užívá se 5krát denně 10 - 20 dkg šťávy, což je asi jedna běžná sklenička. Je dobré přidat do každé dávky 5 dkg šťávy z celeru. Užívá se 14 dní. Reflexní místa žaludku jsou na obou chodidlech pod první nártní kůstkou. Mačkáme je jemně a při velkých bolestech pouze hladíme.

Listopad – PLÍCE  

Slabost plic se v listopadu projevuje v nedostatečnosti samotných plic, většinou špatným dýcháním, spolu s narušením sliznic a v přehnané citlivosti pokožky. K tomu obyčejně přistupují poruchy lymfatického systému, zejména v oblasti hrudní kosti. Proto jsou velmi vhodné lymfatické masáže.

U každého orgánu je možné vysledovat souvislost s určitou psychickou stránkou. Plíce jsou "komunikačním" orgánem a jsou-li s nimi potíže, může to být i tím, že majitel neumí nebo nechce komunikovat se svým okolím, nechce s někým dýchat společný vzduch, většinou na okolí "kašle". Uvědoměním si pravé příčiny v duchovní oblasti, lze účinně pomoci tělu, v tomto případě plícím.

Velmi dobrý na dýchací potíže je šalvějový čaj Salvia officinalis, který pijeme několik dní. Reflexní místa plic se nacházejí na nártech v celém prostoru nártních kůstek. Místo průdušek je mezi první a druhou nártní kůstkou.

Prosinec – TLUSTÉ STŘEVO  

Nejohroženějším orgánem prosince je tlusté střevo. Kromě vlivu roční doby je tu doslova zatěžovací zkouška ve formě svátků. Potíže nastávají velmi nenápadně menšími mechanickými projevy v pravé, spodní části břicha, které se pak začínají přesunovat do levé strany břicha. Kromě zácpy, v důsledku které dochází k zamořování organismu toxickými látkami je dalším jevem průjem. Při tom je tlusté střevo buď velmi zanešené, takže sliznice téměř s materiály nepřicházejí do kontaktu, nebo jsou sliznice tak slabé, že nedokážou vstřebávat vodu a výživné látky.

Tlusté střevo je velmi vhodné čas od času vyčistit klystýrem nebo střevní sprchou. Na nemoci tlustého střeva je třeba užívat tinkturu kopretiny řimbaby Chrysanthemum parthenium (v nejnižším ředění D3) 3xdenně maximálně 6 kapek (účinkuje i na Crohnovou nemoc) a k tomu čaj z mochny stříbrné Potentilla argentea (po 14 dnech se udělá týdenní přestávka, celkové užívání je 30 dní).

Reflexní místo tlustého střeva je na obou chodidlech a dá se na něm výborně sledovat a ovlivňovat stav jeho jednotlivých částí.

Velmi užitečné je si zvyknout si masírovat reflexní místa ráno na záchodě. A to nejenom tlustého střeva, ale i ostatních. Zlepší a urychlí se vyprazdňování.

Příčiny onemocnění tlustého střeva mají kořeny už v psychice, když v člověku delší dobu řádí strach. Hlavně strach z časové tísně. Tento strach paradoxně rozněcuje, čímž podporuje vznik nemocí, i organizace, která prohlašuje, že proti rakovině tlustého střeva bojuje. Tento plakát se vyskytuje na některých benzinových pumpách na pisoáry v úrovni očí.