Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zázračná levandule

24. 11. 2012

 

 

 

leva.jpgTiší bolesti hlavy, migrénu, tlumí pocity napětí a nervozity. Nu a zmírní také hysterický záchvat nebo mu předem zabrání. To je jen několik důvodů, proč doma v truhlíku pěstovat levanduli. Jedním z těch dalších je také to, že krásně vypadá i voní…

Levanduli dnes známe spíše jen jako součást kosmetiky, maximálně si koupíme voňavý polštářek pro příjemné spaní. Ale například ve Francii se sklízí ve velkém. A naše babičky moc dobře věděly, proč jim nesmí chybět za oknem nebo na zahrádce…

Krásná na pohled, užitečná nejen tělu

Používaly její kvítky jako přírodní deodorant, posloužila i jako prostředek proti molům v šatníku a repelent, odpuzující hmyz. Dobře také věděly, že je prospěšná i našenu zdraví. Kromě již zmíněných účinků na náš nerovový systém navíc působí levandulový čaj také při trávících potížích – uleví při žaludeční nevolnosti, plynatosti i kolice. Tato bylina umí navíc léčit dýchací problémy, angínu i chřipku. Ale pozor: těhotné ženy by se jejímu užívání měly

Ve Francii se levandule pěstuje ve velkém, vám ale pro radost určitě postačí i pár keříků

Ve středomořských zemích levanduli rádi používají také jako koření při přípravě ryb, grilovaných mas nebo do dušených pokrmů. Pokud to chcete doma v kuchyni také vyzkoušet, mějte na paměti, že má velmi silné aroma a nahořklou chuť, proto s tímto kořením šetřete.

Jak levanduli pěstovat?

levandule.jpg

 

Nejčastěji se pěstuje levandule lékařská, můžete ale vyzkoušet některý z mnoha desítek dalších druhů. Je to dřevitý keřík, dorůstající do výšky 60 cm. Do květináče můžete zasít semena, zasadit řízek nebo koupenou sazenici. Vyžaduje lehčí půdu s neutrálním nebo zásaditým pH. Nepotřebuje příliš zalévat, ale pamatujte na to, že miluje sluníčko! Pokud chcete, aby se keřík zahustil, seřízněte na jaře výhonky,nikoliv dřevité větvičky!

Drobné kvítky levandule provoní vaši zahradu i byt, navíc z ní můžete udělat voňavé polštářky, mýdlo a poslouží i v kuchyni

Jak levanduli sklízet?

Pokud ji používáte také jako koření, můžete lístky otrhávat po cely rok. Květy se sklízejí podle druhu od června až do srpna a to těsně před tím, než plně vykvetou. Můžete obrat květenství a sušit je na papíře nebo pergamenu, nebo ustříhat celé větvičky, jejichž svazečky zavěsíte. Usušené květy skladujte v hermeticky uzavřené nádobě.